Dubai
Ja ongi kätte jõudnud see olukord, millega esimeses postituses ähvardasin – pausid on tekkimas blogisse. Viimane postitus on Zanzibarist, kus olime 10-17. detsember. Tegelikult enne seda käisime veel safaril Lõuna-Tansaanias (vääääga lahe oli) ja peatusime ka Iringas. Hetkel aga oleme juba Tais. Nii, et materjali on omajagu juba tekkinud. Hea lühike sihtkoht, millest kirjutada, et jõuda uuesti järjele tagasi on Dubai.
17.detsember läksime Zanzibaril lennukisse ning otselennuga lendasime Dubaisse. Dubai oli rohkem ümberistumine, sest lõpp sihtkoht oli Bangkok, aga kuna kindel tahtmine oli näha keset kõrbe ehitatud superlinna, siis otsustasime, et oleme Dubais 3 päeva.
Ootused Dubai arengu kohta olid kõrged, tegu on ikkagi finantskeskuse ja superlinnaga, mis on üles ehitatud umbes 50 aastaga, mis selles mõttes on ikkagi väga lühike aeg. Dubais on mingi teema sellega, et kõik peab olema “maailma kõige”. Näiteks on seal maailma suurim kaubanduskeskus, kus on maailma suurim akvaarium, mis asub maailma kõige võimsama (vee surve, kuni 150m taevasse) purskkaevu kõrval, kus sõidavad paadid ning omakorda purskkaevu kõrval on maailma kõrgeim hoone. Ja see on alles algus. Sisuliselt kõik asjad on “maailma kõigemad”. Kõik, mida võib ette kujutada. Näiteks zipline, marina, kõige vähem kuritegevust. Ja isegi alamkategooriates ei anta teistele võimalusi. Maailma kõrgeim elamuhoone, maailma kõrgeim “väänatud kujuga” (twisted) hoone, maailma kõrgeim selle ja tolle katusetüübiga hoone. Ehitatakse maailma suurimat lennujaama. Ma arvan, et kui Dubaisse tehakse midagi uut, siis guugeldatakse olemasolev ja tehakse sellest suurem. Hetkel on Saudi-Araabias käimas uue maailma kõige kõrgema hoone ehitus aga saudid pole veel avalikustanud, kui kõrge see tuleb. Dubail on aga käimas vastuprojekt – nad juba hakkasid ehitama uut hoonet, aga pole ka veel täpsustanud kui kõrge see tuleb, aga kohe kui saudide hoone kõrgus saab teatavaks, siis Dubai hoone projekti muudetakse nii, et see oleks ikkagi veel kõrgem. Kui keegi arvab “ah nafta raha, mis siis kui nafta hind langeb, siis see kõik laguneb, väärtust ju seal pole?”, siis ei, nii ei ole. Dubai ehitati naftarahade eest üles ning nüüdseks moodustab naftast saadud raha kogu tuludest vaid 6% (erinevad andmed 4…8% täpsemalt). Kui meie seal olime polnud, siis polnud Dubais ühtegi maksu, aastast 2018 vist tuli 5% käibemaks. Riiki juhitakse nagu eraettevõtet, vähemalt selline mulje on artiklitest jäänud. Kuigi Dubai on täis kõrghooneid, siis see kõik on praeguste plaanide järgi vaid algus. Planeeritud hoonetest on valmis vaid 15%. Ja hooned on tõesti kõrged, kortermaja, kus me ööbisime oli 40 korruseline, esimesed 7…8 korrust oli parkimismaja. Elanikest üle 90% on välismaalased nii, et tegu on väga suure kultuuride sigrimigriga. Linn on maailma kõige turvalisem, sest kõikjal on turvakaamerad ja riiki saamiseks peab olema töökoht jms. Korter, kus ööbisime, selle võtit hoiti jalamati all aga omanik ütles, et see on vaid sellepärast, et uks on automaatselt lukustuv ja kusagil tuleb võtit hoida, et sisse pääseda, aga, et muidu võiks uks olla koguaeg lahti. Ta eelmises elukohas ükski inimene ei lukustanud korterite uksi. Ühes kohas tehes kiire jalutuskäigu (nii 50…100m) jättis ta autole võtmed ette ja mootori tööle, ise kõndisime sealt mineme. Alkoholi saab ikka, mõnevõrra on keerulisem aga karmi karskusust pole. Tunne oli seal selline nagu oleks sattunud kuhugi tulevikku või teisele planeedile. Võib-olla oma osa mängis ka vaimustuses, kui kõige-kõige kõik Dubais on, see, et me olime just olnud peaegu kaks kuud järjest Aafrikas, kus sisuliselt kõik käis ristivastupidi teisiti kui Dubais.